Výchovné postřehy a moudra

Něco pro zasmání :-)

• Ten nejskvělejší dar, jaký musíte svým dětem dát, jste vy sami.
  • Vaše dítě bude dělat to, co děláte, a ne to, co říkáte. Poskytněte mu proto dobrý příklad.
  • Najděte si každý den chvilku na legraci.
  • Více chvalte, než kritizujte.
  • Plánujete rodinné aktivity a nezapomeňte, že sledování TV není to jediné, co můžete dělat.
  • Štástný rodič bude mít šťastné dítě.
  • Věnujte jeden den v měsíci dělání čehokoli, co chce dělat vaše dítě.

Pár doporučení pro snadnější nástup do MŠ:

• Zachovejte klid. Patrně budete napjatí při pomyšlení na to, že necháváte své milované dítě ve školce samotné, odkázané jen sebe. Nedejte však najevo jakékoli negativní pocity, které máte, jinak se dítě také rozruší. Nalaďte se pozitivně.
  • Očekávejte slzy. Mnoho dětí pláče, když je rodiče poprvé nechají ve školce, důvodem je kombinace vzrušení, úzkosti a nedostatku zkušeností. Slzy při loučení ve školce jsou obvyklé, ale záhy po vašem odchodu se dítě uklidní.
  • Ať je loučení krátké. Prokazuje-li dítě známky neklidu, když se chystáte k odchodu, neprotahujte ten okamžik - to by je rozrušilo ještě víc. Raději se s ním pomazlete, znovu ho uklidněte a pak opusťte mateřskou školu.
  • Povídejte si s dítětem o dni ve školce. Cestou domů si povídejte o ostatních dětech ve školce, o kamarádech, které si našlo, a o rozsahu činností, které tam provozovalo. Váš zájem podpoří jeho nadšení.
  • Ptejte se personálu, jaké dělá pokroky. Zvláště v prvních týdnech je důležité, abyste se pravidelně vyptávali personálu školky, jaké vaše dítě dělá pokroky či s jakými problémy se setkává.

5 vět, které by rodiče neměli nikdy říkat:

* Když to tu vydržíš a nebudeš plakat, přinesu ti nějaký dárek.

* Mně se ve školce taky nikdy moc nelíbilo, ale přežila jsem to.

* Počkej, ve školce, tam už tě paní učitelka srovná!

* Ty jsi ale nešika, když jsi se ve školce počůral. To jiné děti jsou šikovnější.

* Do školky se prostě chodit musí. Já taky musím chodit do práce.